W Borzymowie vel Borzymówce (aktualnie na terenie gminy Nowa Sucha) przed pierwszą wojną światową znajdował się duży majątek. Składało się nań 6 kamiennych i ceglanych budynków, ogrodzonych murem, oraz piękny sad z ponad dwoma tysiącami drzew. Wzdłuż drogi, na wschód od folwarku ciągnęła się wieś Borzymów, zwana też Borzymówką, licząca 26 gospodarstw. Zabudowania folwarku i wsi Borzymów jesienią i zimą 1914/1915 roku były częścią kluczowej pozycji broniącej dostępu do Warszawy. Rosjanie przekształcili je w silnie ufortyfikowaną linię obronną. Ludność wysiedlono, a budynki umocniono, wykopano wokół nich stanowiska ogniowe. Wszystko połączyły linie okopów i pozycji strzeleckich, stano- wiących trudną do zdobycia redutę bronioną przez 218. Gorbatowski i 219. Kotelniczewski Pułki Piechoty z 55. Dywizji oraz oddziały turkiestańskie: 6. i 7. Pułki z 2. Turkiestańskiej Brygady Strzeleckiej. Szczególnie na przełomie stycznia i grudnia toczyły się o Borzymów niezwykle krwawe walki. Pozostali po niej polegli w boju żołnierze, cmentarz wojenny w Borzymówce oraz słabo widoczne ślady fortyfikacji polowych …
Zainteresowanych historią tego miejsca, o szczególnej w naszej opinii pamięci materii, zapraszamy do odwiedzenia go!
Zaproszenie do udziału w projekcie Archeologia Pojednania:
Podziękowania
Wszystkim Uczestnikom spotkania, tym młodszym i tym starszym, tym najbardziej, bardziej i tym mniej zaangażowanym w część warsztatową, bardzo dziękuję za życzliwe i cierpliwe wysłuchanie tego, co wydało nam się warte omówienia oraz za Waszą wolę obejrzenie tego, co w naszych zasobach danych historycznych i archeologicznych uznaliśmy za wystarczająco istotne, by Was tym absorbować.
Anna Zalewska (FPLH, APP)
Fotorelacja cz. II
WPROWADZENIE:
ROZWINIĘCIE:
NOC W BORZYMOWIE (1915)
DZIEŃ W BORZYMÓWCE
ZAMIAST ZAKOŃCZENIA: NOWE OTWARCIE cdn
Członkowie i Sympatycy Zespołu Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie w trakcie badań archeologicznych (16.09.2016)
Po-siłek
dziękujemy Panie Przemysławie!
Dziękujemy uczestnikom konkursu na zobrazowanie „wojny chemicznej” [technika ‚speed’: 1 flamaster + kartka (warunki polowe)] za wspaniałe prace plastyczne i za Wasze zaangażowanie w warsztaty in situ.
Z POZDROWIENIAMI
Anna Zalewska (FPLH, APP)
Autorzy fotografii powyżej:
Jacek Słupski, Piotr Moskwa, Szymon Domagała, Anna Zalewska
Warsztaty i prelekcja stanowiły element projektu pt.ARCHEOLOGIA POJEDNANIA. PRZYDROŻNE LEKCJE HISTORII NA TEMAT WIELKIEJ WOJNY NAD RAWKĄ JAKO LEKCJE POJEDNANIA (1915-2015). Projekt jest realizowany przez Fundację Przydrożne Lekcje Historii. W ramach tego projektu powstaje kolejna trzecia już ścieżka edukacyjna FPLH (kolejne 4 tablice) oraz publikacja edukacyjno- naukowa, których druk możliwy jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej
szczegóły na: https://archeopressja.wordpress.com/archeologia-pojednania-1915-2015-fplh-fwpn/opis-projektu/
Copyright FPLH